Ahmet Tevfik OZAN: Türk Edebiyatı’nda Seyyareler Burcu

Ahmet Tevfik OZAN

TÜRK EDEBİYATI’NDA SEYYARELER BURCU

Erzurum’da dört yılım geçti. iki yıl talebelik yaptık. iki yıl askerlik.
Erzurum bize göre bir tuhaf “şeher”. Hani Kaf Dağı’nın ardı derler ya, öyle bir şeher!
Ola ki, bir zamanlar Erzurum’a bir bulut inmiş. Sonra bulut gökyüzüne dönmüş, dönmesine de Erzurum’u da aşağıya doğru belki beş yüz metrelik bir zemini Arz’dan sökmüş götürmüş..
Erzurum’da gezerken çoğu zaman bu acaip hisse mağlup olur idim. ”Yahu! altımız boş! Allah akıbetimizi hayrede!”
Bu biraz efsane cümlesinden, lakin Erzurum gerçekten Türkiye’nin damıdır! Türkiye’nin en yüksek “şeher”idir.
1980 li yıllar… Erzurum’da Aziziye, Mecidiye Tabyaları’nın olduğu kışlada askerlik yapıyoruz. Mesai bitince kısa bir Erzurum ziyareti bize ilaç gibi geliyor.
Bir gün “ bir pasajda kitap fuarı var” dediler. Merakla içeri girdik. Bir masa, genç bir şair kitaplarını imzalıyor. Kitap muhtemelen Erzurum’da basılmış. Ham ve kalın bir karton kapak ve yüz sayfalık şiir demeti…
Genç şairle tanıştık. Kitabı o gece kışlada okudum. Ertesi gün aynı yerde şair arkadaşla karşılaştık. Kitap hakkında düşüncemizi sordu. Kitabı zevkle okumuştum. ”Şiirleriniz en kötü ihtimalle bizim şiirlerimizden güzeldir.” dedim.
Çok şaşırdı..” Hocam, dergilere ulaşmak bile çok zor. “dedi.” Hiç önemli değil, ben size şiirinizin kalitesini arz ettim, Allah yolunuzu açık etsin..!” dedim.
Evet… O Genç Şair Nurullah Genç idi. Bugün çağlar boyu Türk Edebiyatı’nda muhteşem bir şair..
O günden bugüne ne zaman karşılaşsak, muhteşem bir tevazu ile bu fakire alaka gösterir. Allah razı olsun. Sadece Yağmur Şiiri çağlar boyu Türk Edebiyatı’nda bir seyyareler burcudur.
Bu fakiri unutmak için her türlü vesile var idi, ama Üstad asla bizi unutmadı.
Bu O’nun asaletidir.
Allah yolunu açık eylesin !
Allah O’nu ve sevdiklerini ve sevenlerini muhafaza eylesin..!
Selam olsun..!

Kaynak: OZAN Ahmet Tevfik, “Türk Edebiyatı’nda Seyyareler Burcu”, (Ed. Hüseyin UZEL), Konuştuğumuz Dile Serenat 5 – “Vahamıza Yağmur Çağıran Şair / Nurullah Genç”, Türmatsan, 2018, s.10.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.