Mustafa Ökkeş EVREN: Sesi Gönül Coğrafyalarında Yankılanan Şair “Nurullah Genç”

Mustafa Ökkeş EVREN

SESİ GÖNÜL COĞRAFYALARINDA YANKILANAN ŞAİR: NURULLAH GENÇ

Hüseyin Uzel beni arayıp Nurullah Genç’e vefa etkinliği için kısa da olsa bir şeyler yazmamı istediğinde zihnim beni ister istemez zaman makinesine bindirip yirmibeş yıl öncesine götürdü. Güneysu Şiir şöleni geldi aklıma. Çünkü Nurullah Genç’le ilk orada tanışmıştım. Üç kişi gelmişlerdi Erzurum’dan. Hasan Ali Kasır, Nazir Akalın ve Nurullah Genç. İkisi rahmeti rahmana kavuştular. Ruhları şad olsun ikisi de güzel naif insanlardı. Üçünün de ruhları ince, şairliği müminceydi. Nurullah ağabeyle birkaç şiir şöleninde yine beraber olduk. Sonra ben Adana’ya yerleştikten sonra da bir defa konferansa gelmiş orada görüşmüştük. Güneysu şiir şöleninde okuduğu şiiri unutmuyorum.

İntihar Etme Leylâ
Sormasam da adını
Prangalarım söyler
İki damla gözyaşı akıtan yüreğime
Baharı unutturan, sormasam da adını
Solgun bir tabeladır asılan, düşlerime
…diye başlayıp,
İşte geldim; uzaktan kapını çalıyorum
Ruhumu bir kuş gibi bahçene salıyorum
İntihar etme, titrer acıdan gökler bile
İntihar etme, sarar ömrümü sonsuz çile
diye biten uzun bir şiirdi.

Aynı zamanda Nurullah Genç o yıllarda Erzurum’da yayın hayatını sürdüren Genel Yayın Yönetmenliğini M. Hanifi İspirli’nin üstlendği PALANDÖKEN Sanat-Edebiyat dergisinin yayın kurulundaydı. O tarihten itibaren Nurullah Genç’in şiirlerini düzenli olarak takip etme şansım oldu. Nurullah Genç benim zihnimde velud bir şair olarak iz bırakmıştır. “Yağmur” şiiriyle gönüllere taht kurmuştur. “Aşkım İsyandır Benim” “Siyah Gözlerine Beni de Götür” genç okuyucularda derin izler bırakmıştır. Nurullah Genç Üniversitede bir hoca işletme profesörü olmasına rağmen onu herkes, sesi gönül coğrafyalarında yankılanan bir şair olarak bilir. İyi ki tanımışım bu güzel insanı…

Kaynak: EVREN Mustafa Ökkeş, “Sesi Gönül Coğrafyalarında Yankılanan Şair ‘Nurullah Genç’”, (Ed. Hüseyin UZEL), Konuştuğumuz Dile Serenat 5 – “Vahamıza Yağmur Çağıran Şair / Nurullah Genç”, Türmatsan, 2018, s.19.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.