Mustafa SADE: Yağmur Yürekli Adam

Mustafa SADE

YAĞMUR YÜREKLİ ADAM

Şiire gönül vermiş, şiirle az çok haşir neşir olmuş benim akranım olan kişiler, eminim ki “Hayalin bittiği menfezden; zamansız, mekânsız bir nefese doğru” koşarken, içinde alaca bir at koşturan adamla tanışmış ve o atın toynağını derununda hissetmiştir.

Hiç unutmam, iki binli yılların başıydı. Kendimi şiirde tam geliştirme çağım. Kitapçıları tek tek gezer, şiir kitapları olan reyonları büyük bir titizlikle inceler ve çoğu kitapları da satın alırdım. İşte o zamanlar tanıştım “Yağmur” yürekli adamla. “Müpteladır Gemiler Benim Denizlerime” diye bir kitap elime geçti. Aynalarda gülümseyen çokluğumu, nar tadında umutlar taşıyan çocukluğumu buldum sayfa aralarında. Kitabı okudukça, şairin g/sözlerinin ışığı yayıldı gönül mahzenime. Asil bir tebessüm düşürdü şiir yolundaki izlerime…

Sıradanlaşmış ve alışılagelmiş şairlerinden farklıydı o. Bu ayrımlılık her şiirinde başka bir imgeyle g/öze çarpıyordu. Kalbi(mi)n hüsnüyusuf mahrem bahçelerinde, nağmeleri doruklardan yankılanan bir bülbül gibi şakıdı hep. Ona göre aşk, cefâ ülkesinde umudun rüyasıydı bazı zaman, bazen de aşkı isyandı. Çölleri kan olsa da, gülde şebnemdi mısraları.
“Daha dokunmadan kurudu irem / çöllere bir türlü yağamıyorum” derken bile, gönlündeki buluttan gönlümüze çiğler düşürdü yağmur yürekli adam.

Yağmur yürekli adam diyorum, çünkü ‘Vareden’in adıyla insanlığa inen Nur’un ziyasını öylesine bir doldurmuş ki yüreğine, o yüreğin şavkı dizelerine, dizelerden de gönüllerimize ulaşmıştı. Ne zaman değse “Yağmur” dudağıma, çoraklaşan gönlümde taptaze filizler açtığını hissederim. O anda, “Hasreti alev alev içime bir an düşer / Değişir hayal köşküm, gözümde viran düşer…” Hele bu rahmet mısralarının sancılı doğum hikâyesini okuduktan sonra, ismiyle müsemma bir şahsiyet olduğuna kani oldum.

Ne diyelim, Mevla bu Habibi, Habibine komşu eyleye. İnşallah bizler de ukbâya intikal etmeden tanışma şerefine nail olanlardan oluruz. İsmindeki nur ve yüreğindeki aşk ışığı genç kalemlere daha kaç kuşak eşlik edecektir, Saygıdeğer üstad Nurullah Genç…

Kaynak: SADE Mustafa, “Yağmur Yürekli Adam”, (Ed. Hüseyin UZEL), Konuştuğumuz Dile Serenat 5 – “Vahamıza Yağmur Çağıran Şair / Nurullah Genç”, Türmatsan, 2018, s.20.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.