Mustafa YILDIZDOĞAN: Âşık Feymani

Mustafa YILDIZDOĞAN

AŞIK FEYMANİ

Aşık Feymani hocamı 1990 yılında tanıdım. Benim gibi aşıklığa yeni adım atmış acemi aşık için hazine idi. Suskundu, durgundu ama içinde volkanlar kaynadığı sahneye çıktığında sazından sözünden belliydi. Gururu kibiri çoktan yenmiş, gönül meyvesi çoktan ermişti. Ben ki aşka dair aşıklığa dair açtım, susuzdum. Belki de bendeki acemiliği ve öğrenme isteğimi gördüğü için sorardım ve uzun uzun anlatırdı. Rahmetli Aşık Hasreti Hoca ile bir hafta evimde misafir ettim. Çok ama çok şeyler öğrendim. Bir seferinde Allah, Peygamber ve Kuran’ı 3 kıta şiirde anlatmak istiyorum ilk iki kıtayı yazdım son kıtayı bir türlü yazamadım. Feymani Hocama söyledim. Oku bakayım dedi
Bende
Yaratan Alemi biz insan için
Ne güzel yaratmış ol diye diye
Bizi de kendine tapmamız için
Ne güzel yaratmış kul diye diye

Bütün peygamber bir kısım için
Canım Muhammed tüm insanlık için
Yolunu kaybeden şaşıran için
Ne güzel yaratmış bul diye diye

Bir dakika bile geçmeden yaz dedi

Mustafam dert ile vermiş dermanı
Oku ilk emirdir hakkın fermanı
Yüce Kuran ilim irfan ummanı
Ne güzel yaratmış dal diye diye..

Nasıl sevindim mutlu oldum anlatamam
Bir konserimizde, Barışmam şiirini ve hikayesini anlattı o gece otel odasında besteledim sabah kendisine okudum izin verirseniz albüme koyayım dedim, ne izini senin olsun dedi ve 1993’de Türkiyem albümüne koydum hala konserlerimde söylerim. Ahu gözlüm eserini de gurbet adlı albümde müsade etti sağ olsun.
Sevgim ve saygım sınırsızdır. Rabbim çok uzun ömür versin

Kaynak: YILDIZDOĞAN Mustafa, “Âşık Feymani”, (Ed. Hüseyin UZEL), Konuştuğumuz Dile Serenat 6 – “Âşık Şiirinde Bir Mektep Adam / Feymani”, Hatay Medya, 2018, s.17.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.